Witaj, chciałbym przedstawić Tobie okoliczne atrakcje turystyczne oraz te które możesz zobaczyć w naszym mieście Głuchołazy.

Oto kilka z nich:

 

Miasto Głuchołazy

Głuchołazy – miasto w Polsce, w województwie opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głuchołazy. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego woj. opolskiego

 


Renesansowe i barokowe kamieniczki

Renesansowe i barokowe kamieniczki   Zabytkowe kamieniczki otaczające rynek wybudowane zostały w większości po pożarach w 1834 roku. Wszystkie zostały przebudowane w XIX wieku. W Rynku w kamienicy nr 4 od 1834 r. mieściła się siedziba władz miasta, które przeniosły się tam po rozebraniu starego ratusza znajdującego się w centralnej części Rynku. W 1867 roku nowemu ratuszowi dobudowano drewnianą wieżyczkę z zegarem pochodzącym z wieży kościelnej i założono dzwonek. Fasadę zaś ozdobiono pilastrami i postaciami ''amorków''.

 


Zapomniane uzdrowisko

  W południowej części Głuchołaz znajduje się dzielnica zdrojowa, gdzie wśród parkowej zieleni stoją efektowne wille i sanatoria. Leczy się tu głównie choroby płuc. Miasto nie ma jednak obecnie statusu uzdrowiska, ponieważ brak tu leczniczych wód mineralnych. W drugiej połowie XIX w. zaczęto w Głuchołazach leczyć kuracjuszy, z powodzeniem stosując hydroterapię. Alejkami na zboczach Góry Parkowej spacerowali przyjeżdżający "do wód" Polacy. Po odbyciu zbawiennych katuszy wodo- leczniczych (np. na przemian ciepłych i lodowatych natrysków wężem ogrodowym) szerzyli w ojczyźnie wiedzę o cudownym wpływie kuracji. Modna w XIX w. hydroterapia była pomysłem Vincenza Priessnitza, domorosłego hydroterapeuty z pobliskiego czeskiego kurortu Lázně Jeseník. Wizyty Polaków w Głuchołazach i ich kontakt z prekursorskimi metodami Priessnitza pozostawiły trwały ślad w... polskim języku. Pamiątką po tamtych kuracjach jest słowo "prysznic", oznaczające wodny natrysk.

 


Złoto Gór Opawskich

  Złoto w Górach Opawskich odkryto około 1220 r. Powstały wówczas osady górnicze takie, jak Głuchołazy i leżące w Czechach Zlaté Hory. Można śmiało mówić o tym, że w owym czasie stoki Góry Parkowej górującej nad Głuchołazami były obszarem klęski ekologicznej. Wytrzebiono lasy. Wokół piętrzyły się hałdy urobku wydobytego z setek szybów i sztolni. Okresem największego nasilenia eksploatacji był XV i XVI w. Szacuje się, że w całym kilkusetletnim okresie funkcjonowania tutejszych kopalń wydobyto z nich blisko 3 tony czystego złota. Bogate złoża złotonośne znajdowały się także na stokach góry Příčný vrch (Góry Poprzecznej) nad miasteczkiem Zlaté Hory. Na początku XVII w. okazało się, że złoto z kopalń Głuchołaz i Zlatých Hor jest zbyt drogie i nie wytrzymuje konkurencji amerykańskiego kruszcu przywożonego do Europy na statkach konkwistadorów. Od XVII w. stopniowo malała aktywność górnicza w Górach Opawskich. W Zlatých Horách ostatnia kopalnia została zamknięta w latach 90. XX w. W końcowym okresie istnienia wydobywano tu głównie rudy miedzi. Największy samorodek złota Gór Opawskich, który ważył 1,78 kg, znaleziono w trakcie drążenia w XVI w. chodnika odwadniającego kopalnie Głuchołaz i Zlatých Hor. Wyrobisko nazwano Sztolnią Trzech Króli. Wejście do niej znajdowało się w Głuchołazach (w pobliżu dawnej stacji kolejowej Głuchołazy-Zdrój). Określana mianem XVI-wiecznego cudu techniki górniczej wiodła ponad 5 km na południe, kończąc się w Zlatých Horach. Zalano ją w 1609 r. Jej podziemne korytarze biegną prawdopodobnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 411 i pod budynkami przejścia drogowego w Konradowie. Sztolnia miała liczne boczne chodniki. O ich istnieniu dowiadujemy się dzięki zdarzającym się dość często przypadkom zapadlisk. W 2001 i 2006 r. w Konradowie doszło do powstania zapadlisk kilkumetrowej głębokości. O ile pierwsze pojawiło się na polu, przy przystanku PKS koło przejścia granicznego, to drugie wystąpiło niepokojąco blisko domów. Te zaskakujące, ale niebezpieczne ślady "złotej" przeszłości Głuchołaz i inne widoczne na powierzchni relikty dawnych robót górniczych muszą na razie wystarczyć odwiedzającym miasto turystom. Zaciekawionym polecamy małą wycieczkę za czeską granicę. W Ondřejovicach urządzono Skansen Górnictwa Złota. Działają w nim młyny do rozdrabniania skalnego urobku oraz płuczki do oddzielania złotych okruchów. Można zajrzeć do wnętrza sztolni i zobaczyć, w jakich warunkach żyli dawni górnicy. W centrum Zlatých Hor zorganizowano ponadto Muzeum Górnictwa.

 


Huśtany mostek.

   

Mostek, a raczej kładka dla pieszych przerzucona nad rzeką Białą Głuchołaską umożliwia przejście najkrótszą drogą z części uzdrowiskowej do dzielnicy willowej starych Głuchołaz. Znajduje się tuż obok mostu kolejowego. Dla wygody kuracjuszy i mieszkańców został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku.

Drewnianą, przerzuconą nad rzeką kładkę o długości 25 m i szerokości od 1 do 1,3 m, podtrzymują cienkie żeliwne pręty, dzięki czemu przechodząc po niej kładka lekko sprężynuje i lekko podnosi się lub opada. Ta osobliwość mostku spowodowała, że popularnie nazywany jest „mostkiem huśtanym”.

 


Grota Bialska

 

W masywie Góry Parkowej znajduje się wiele reliktów w postaci szybów, sztolni i wyrobisk związanych z eksploatacją złóż złota. Jednym z takich reliktów jest Grota Bialska nazywana potocznie „Góralską”. Jest to dawna sztolnia powstała po wydobyciu złota.

W 1877 roku ówczesne Towarzystwo Promenadowe przekuło w grocie drugi otwór. Powstał w ten sposób tunel i tym samym dodatkowa atrakcja biegnącej obok promenady spacerowej. Długość tunelu wynosi około 10 m, szerokość dochodzi do ponad 3 m , a jego wysokość sięga 2,5 m. Grota stanowi schronienie dla nietoperzy.

 


Kąpielisko Miejskie w Głuchołazach "Nad Białką"

 

Kompleks rekreacyjny "NAD BIAŁKĄ" to najnowsza inwestycja zrealizowana przez Gminę Głuchołazy. Na blisko 3 ha. terenu stworzono kompleks o charakterze wypoczynkowo sportowym. Sercem obiektu jest część basenowa składająca się z basenu rekreacyjnego z częścią pływacką( 4tory, 25metrów) oraz częścią rekreacyjną z atrakcjami wodnymi. Dla najmłodszych zbudowano brodzik z parasolem wodnym oraz zjeżdżalnią "Słonik".

https://www.youtube.com/watch?v=fQs8lM9WyOo

 

Oraz wiele innych atrakcji których nie sposób tu zmieścić m.in.:

 

Kręgielnia Sudety,

Park zdrojowy,

Szlaki górskie,

Rzeka dla wędkarzy,

Smażalnia ryb w Moszczance.